Legendy o początkach herbaty
Legendy o początkach herbaty

Kilka słów o początku herbaty.

Herbata stanowi dziś jeden z najpopularniejszych napoi, piję się ją na każdym kontynecie, o każdej porze dnia. Jednak mało kto wie, że pierwszą herbatę przyrządzono już w 2737 roku p.n.e w Chinach. Sama roślina zaczęła powstawać około 66 milionów lat temu. Rozprzestrzenienie się rośliny miało ścisły związek z podróżami i odkrywaniem nowych ziem. Odkryciu herbaty towarzyszą legendy i historię niekiedy z motywem fantastycznym, dziś opowiemy sobie kilka z nich. 

Zaczniemy od “Legendy o Shennongu”. Według legendy Shennong podróżował po świecie i testował różne rośliny, nie musiał obawiać się trujących roślin ponieważ był nieśmiertelny, swoją wiedzę chciał przekazać ludziom dlatego kosztował jak najwięcej się da. Chociaż Shenning był nieśmiertelny po zjedzeniu trującej rośliny , źle się czuł i musiał odczekać detoksykację, w tym celu pijał gorącą wodę. Któregoś dnia właśnie w czasie detoksykacji siedział pod krzewem (jak się okazało herbacianym), do gotującej się w kociołku wodzie spadło kilka liści herbacianych, cesarz odkrył, że napar jest przyjemny w smaku i łagodzi wszystkie dolegliwości. Po wypiciu naparu cesarz ozdrowiał i od tego momentu zawsze miał przy sobie kilka listków herbacianych, w sytuacji gdy się zatruł napar od razu stawiał go na nogi. Legenda ta jest idealnym przykładem na dobroczynność herbaty na nasz organizm.

Następną historię, którą chcę wam przedstawić jest “Legenda o Bodhidharmie”. Bodhidharma był mnichem, nauczał, i osiadł w klasztorze Shaolin. W swoim klasztorze złożył śluby według których będzie przez 7 lat medytował w pobliskiej grocie. Niestety ale po 5 latach mnich zaczął zasypiać. Był tym faktem bardzo rozgniewany dlatego też urwał (lub obciął) swoje powieki i odrzucił za siebie, następnie medytował dalej. Z jego powiek wyrósł krzew herbaciany, a po zjedzeniu liścia z niego senność od razu mijała.Herbata stała się napojem mnichów, dzięki niej mogli medytować i nie stawać się senni. Legenda ta nawiązuje do pobudzających właściwości herbaty na nasz organizm, oraz pokazuje uspokajające właściwości, które możemy wykorzystać podczas medytacji lub jogi. 

Przejdźmy teraz do historii o cesarzu Qianlongu. Swego czasu cesarz podróżował po kraju w ukryciu, żeby zobaczyć jak żyją zwykli mieszkańcy. Podróżował ze swoją świtą, podczas podróży zatrzymali się na herbatę, a czajnik z herbatą postawiono przed cesarzem. Wywołano to mały dyskomfort, ponieważ to oznaczało że cesarz musi obsłużyć swoją świtę i nikt nie może go wyręczyć nie chcąc się zdemaskować. Cesarz jednak bez skrępowania zaczął rozlewać herbatę do czarek, jednak to był kolejny problem ponieważ każdy podarunek od cesarza powinien być przyjęty z ukłonem dworskim, wtedy jeden z dworzan postanowił oddać cześć cesarzowi poprzez stuknięcie dwoma zgiętymi palcami w stół, palce miały symbolizować ukłon. Cesarz zrozumiał intencje i od tamtej pory stał się to popularny zwyczaj dziękowania za herbatę. 

Jak widać historia herbaty jest odległa, różne są teorie na ten temat, niekiedy są owiane fantastyką. Jednak należy przyznać, że wszystkie historie nawiązywały do drogocennych właściwości herbaty na nasz organizm jak pomoc przy dolegliwościach żołądkowych lub jej uspokajające i relaksujące działanie. Historię pokazują też kulturę picia herbaty, jej ceremonię, gromadzenie się przy wspólnym stole i celebrację. Z tych wszystkich powodów pokazanych w legendach można śmiało powiedzieć, że każda zawiera ziarnko prawdy, które zostało przekazywane z pokolenia na pokolenie. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl